В разпоредбите от чл. 159 до чл. 165 от НПК са посочени изискванията за претърсване и изземване. Съгласно чл. 162, ал. 1 от НПК, претърсването и изземването се извършва в присъствието на поемни лица и на лицата които използват процесните помещения, алтернативно, ако те не могат да присъстват е нужно присъствието на представител на общината и кметството.
Когато става въпрос за служебно помещение собственост на юридическо лице приложение намира чл. 162 , ал. 3 от НПК, според който е необходимо присъствието на представител на ЮЛ. От Реш № 592 от 14.05.2014 г. на ВКС II НО по НД № 2115/2013 г. става ясно, че:
„Служебното помещение се ползва със същата неприкосновеност с каквато и частното, което принципно положение произтича от разпоредбата на чл. 162, ал. 3 от НПК, а е утвърдено и в практиката на ЕСПЧ – решение на ЕСПЧ от 16.12.1992 г. по делото Ниемец срещу Федерална Република Германия. „
Установената от чл. 162, ал. 3 от НПК необходимост от присъствието на „представител на службата”, като това е допълнително изискване за законност при провеждането на претърсване и изземване в ползвани от държавни или общински служби помещения, като не изключва, нито замества участието на лицето, срещу което е предприета принудителната намеса, съгласно чл. 162, ал. Претърсването и изземването се извършва в присъствието на поемни лица.
В случай на неспазване на правилата на НПК, според горепосоченото решение на ВКС:
„За да бъдат инкорпорирани към доказателствения материал резултатите от съответното действие по разследването, същото следва да бъде осъществено при условията и по реда на НПК. Процесуалният закон установява строг ред за извършването на съответните действия и съставянето на протоколите за тях именно с оглед предназначението им да служат като доказателство за провеждането на тези действия, реда и начина на осъществяването им, присъствалите лица и т. н. Доказателствените средства, чрез които в процеса се възпроизвеждат релевантни за делото факти, са стриктно регламентирани, за да се гарантират правата на страните, да се изключи опасността от произвол и да се осигури достоверността на фактите, върху които се основава присъдата. Неспазването на съответните законови изисквания при извършването на процесуална дейност, вкл. осъществяването на претърсване и изземване, както и съставянето на протоколите за следствени действия се санкционира с недопускане на опорочените доказателствени средства, а това означава и недопускане на съответните доказателства.“
Наказатален адвокат Добри Райков предоставя правна помощ по наказателно право в случаите на обвинение в опит на извършване на престъпление.
Контакт:
Денонощна правна помощ
адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев 7А“
телефон: +359 889 508 502
email: dobriraykov@gmail.com