Правото на свобода на словото и изразяването
В чл. 10, т.2 от Европейската конвенция за правата на човека е заложено правото на свободно изразяване което не може да бъде ограничено освен, ако е установено в закон, и е необходимо в демократично общество. В българския правен ред първото условие намира проявление в случаите на засягане на честта и доброто име по смисъла на чл.146 и чл.147 от НК– престъпленията обида и клевета.
Според Европейския съд по правата на човека в делото Хендисайт срещу Великобритания, относно второто условие, е приел, че
„Свободата на изразяване съставлява една от съществените основи на демократичното общество, едно от базовите условия за неговия напредък и за развитието на всеки човек. При условията на ал.2 чл.10, тя е приложима не само към „информацията“ и „идеи“, които са приети благосклонно или с безразличие, но също и към тези, които обиждат, шокират или притесняват държавата или която и да е част от населението.“
Свобода на словото в България
Предизвикателството пред българските съдилища е да преценят дали информацията която притеснява или шокира, такава каквато е посочено в ЕКПЧ и в цитираното дело на ЕСПЧ, макар и да попада в категорията на „свобода на слово“ се явява невярна от една страна, а от друга страна представлява приписване на позорно обстоятелство или престъпление- деяние което е наказуемо по чл. 147 НК. От друга страна следва да е налице граница между „свобода на словото“ и обидата, като тази граница се пресича когато целта на едно мнение прерасне от критика в такава целяща да урони честта и достойнството на отсрещната страна. Поради тези причини се разкрива необходимостта в ограничаване на правото на изразяване по чл.10 ал.2 от ЕКПЧ за защитаване на достойнството и доброто име на лицата. Отражение на това ограничение са инкриминираните деяния – обида и клевета.
За консултация относно правните измерения на „свобода на словото“, както и във връзка с престъпленията „Обида“ и „Клевета“ може да се обърнете към адвокат специалист по наказателно право. Аз, адвокат наказателно право Добри Райков, разполагам с нужните знания, умения и опит да съдействам с вашия казус.
Наказатален адвокат Добри Райков предоставя правна помощ по наказателно право в случаите на обвинение в опит на извършване на престъпление.
Контакт:
Денонощна правна помощ
адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев 7А“
телефон: +359 889 508 502
email: dobriraykov@gmail.com