Какво значи пострадал от престъпление?
Както личи от самото значение на думата „пострадал”, най-общо можем да го определим като жертва на престъпление или друго правонарушение. Тези лица могат да са пряко физически засегнати от отрицателното деяние, като бъдат непосредствено пострадили, например лице което е било блъснато от пиян шофьор, или на което е била нанесена телесна повреда след футболен мач, както могат да бъдат и наследниците на пострадалия, който е починал.
Пострадал, според Наказателно процесуалния кодекс, е лицето, което е претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. Следва да се отбележи, че не за всички престъпления могат да се искат неимуществени вреди, но за това по-долу. Важното е, че във всеки случай пострадалите от престъпление могат да играят важна роля както в хода на разследването, така и в съдебното производство.
В досъдебното производство пострадалият има следните права:
Правата на пострадалия възникват, ако той изрично поиска да участва в досъдебното производство и посочи адрес за призоваване в страната. За да упражни пълно тези свои права е силно препоръчително пострадалите да потърсят адвокатска помощ, като наемат добър адвокат по наказателно право.
Има няколко възможности. На първо място, пострадалия може да бъде само и единствено свидетел. Това не прегражда неговата възможност при една осъдителна присъда да иска обезщетение в гражданския съд по реда и правилата на гражданския процесуален кодекс. На следващо място, пострадалия може да бъде страна в съдебното производство като се конституира като „частен обвинител” и/или „граждански ищец”. Всъщност най-популярният вариант е комбинация от трите възможности, като често пострадалите са едновременно свидетели, частни обвинители и граждански ищци.
Препоръчително е, ако пострадалият не е ангажирал адокат по наказателно право до този момент, то в съдебна фаза да промени това. Така адвокатът може да помогне на пострадалия да бъдат изготвени молбите за конституиране като „частен обвинител” и „граждански ищец” и представени в съда в правилния момент. По-нататък участието на адвоката в съдебното производство като процесуален представител на пострадалия е в ролята на „повереник”, който най-общо казано се грижи изцяло за интересите на пострадалият в хода на съдебното производство.
Може да разчитате на мен, адвокат Добри Райков, да защитавам вашите интереси като пострадал за да получите справедливост в наказателно дело. Завършил съм Юридическия факултет на Университета по национално и световно стопанство в гр. София, с отличие по дисциплините „Наказателно право“ и „Наказателен процес“. Разполагам с богат и дългогодишен опит в сферата на наказателното право, като съм специализирал в тази област.
За мен най-важно е да постигна възможно най-добрия резултат за клиента. Умея отлично писмено и устно да ползвам английски език, като съм отличен със сертификат за най-високо ниво С2 от Кеймбриджки унивеситет , както и френски език, като това ми е позволявало и помагало в практиката да водя кореспонденция и дела, както с чуждестранни клиенти, така и с наднационалните европейски институции включително Европейския съд по правата на човека.
Контакт:
Денонощна правна помощ
адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев 7А“
телефон: +359 889 508 502
email: dobriraykov@gmail.com