Обжалване на наказателно постановление – трябва ли Ви адвокат ?
Какво да правим когато получим наказателно постановление и какво всъщност представлява наказателното постановление?
Наказателното постановление е административен акт, издаден от компетентен изпълнителен орган с властнически правомощия, с който се налага наказание на нарушител – правен субект. То е кулминацията на едно администратривно-наказателно производство, което е започнало със съставяне на акт за установяване на нарушение (АУАН), или както е по-популярен у нас израза „съставиха ми акт“. АУАН следва да отговаря на задължителни изисквания посочени в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) в раздел II ( от чл.36 до чл.46). С този акт Вие не сте наказан. Неговата функция е да установи нарушение с правен документ въз основата на който да бъдете наказан с наказателно постановление. Съставянето на АУАН е задължителна предпоставка за издаването на наказателно постановление.
А кой издава наказателното постановление тогава?
Това не е актосъставителят на АУАН, често служител на КАТ, а овластен орган да издаде наказателно постановление, наричан наказващ орган. За пример, ако Ви бъде съставен АУАН от служител на КАТ в София, ще бъдете наказан от Началник на отдел „Пътна полиция“ към СДВР.
Вашата първа защита в този процес е непосредствено след издаването на АУАН, когато може да посочите възражение срещу твърдяното нарушение, като след това разполагате и със 7-дневен срок да го направите.
Обжалване на наказателното постановление и ролята на адвоката.
Самото обжалване представлява проверка на наказателното постановление, което следва да отговаря на голям брой условия, посочени от чл.47 до чл. 58г в ЗАНН, за да бъде годен акт. Обжалването се прави с жалба от наказаното лице или негов пълномощник (адвокат) в посочения срок. До 23.12.2021г. срокът за обжалване беше 7 дни, но след последните законодателни промени срокът е увеличен на 14 дни. Жалбата се адресира до съответния орган, който ще извърши проверката, а именно съответният районен съд. Във всеки случай е абсолютно наложително срокът за обжалване и органът пред който да се прави да е посочен в самото постановление, като тяхната липса е самостоятелно основание за отмяна.
Защо трябва да ангажирате адвокат?
На първо място самата жалба трябва да отговаря на определени изисквания за да бъде допусната, и да има желания ефект. С правилното подаване на жалба се прегражда възможността наказателното постановление да влезе в сила. Съответно да бъдете реално наказан, поне до влизането в сила на решението на съда който гледа делото. Добрият адвокат следи не само за всички тези изисквания, но и съставя жалбата като посочва реални основания въз основа на които съдът да отмени наказателното постановление. Силните аргументи са ключът към успеха в едно такова начинание, като за това е нужно адвокатът да отдели специално внимание на вашия случай. Аргументите с които ще се атакува наказателното постановление не се изчерпват само с процесуалните изисквания за годност на АУАН и наказателно постановление според ЗАНН. Те включват защита срещу твърдяното нарушение според съответния закон.
Пример
За пример, бил Ви е съставен АУАН за нарушение по Закона за движението по пътищата (ЗДвП), като в последствие сте наказани с наказателно постановление (НП). В жалбата си адвокатът ще акцентира не само върху изискванията от ЗАНН, но и върху самият факт на нарушението по ЗДвП, и дали то е въобще извършено. Напълно възможно е АУАН и НП да са изрядни актове, но клиентът да не е извършил въобще нарушение, и на това основания да бъде отменено НП. Следва да отбележа, че решението на Районен съд също не е окончателно. То може да бъде обжалвано пред Административен съд като втора инстанция, чието решение е вече окончателно.
Обобщение
Административнонаказателното производство започва със съставянето на акт за установяване на нарушението (АУАН) който следва да отговаря на изискванията в ЗАНН. Може да се направи възражение като можете веднага или 7-дневен срок. Следващия момент е издаването на наказателното постановление от наказващия орган и връчването му. От момента в който е връчен започва да тече 7 (14) дневен срок за обжалване. Това е момента в който трябва да потърсите адвокатска помощ. Следва съставяне и подаване на жалба, след което делото се насрочва и гледа от съответния Районен съд, като неговото решение може да се обжалва пред Административен съд, чиито акт е окончателен.
Наказателен адвокат Добри Райков предоставя правна помощ по наказателно право по обжалаване на наказателни постановления.
Контакт:
Денонощна правна помощ
адрес: гр. София, ул. „Граф Игнатиев 7А“
телефон: +359 889 508 502
email: dobriraykov@gmail.com